Ekrandan Uzak, Doğaya Yakın…

Merhaba;

Çocukluğum çoğunlukla Bursa’da bir apartman dairesinde geçmiş olsa da, yaz tatilleri boyunca Uludağ’ın dağ köylerinden birinde doğanın tüm hazinelerini keşfetme şansım vardı. Bugün sahip olduğum bir çok becerinin o günlerde doğada özgürce deneyimler elde etme fırsatı bulmamla ilişkili olduğunu düşünüyorum.

Uçsuz bucaksız çayırlarda rüzgarla birlikte koştuğum, dere yatakları boyunca yürüdüğüm, taştan taşa atladığım, derelerden kana kana su içtiğim, ağaç dalları arasında saklanıp tüm kardeşlerimin oyun isteklerinden ve annemin yardım isteklerinden uzakta kitap okuduğum, tahtalardan, taşlardan, kozalaklardan türlü oyuncaklar yaptığım, kirlenme korkusu olmadan çalıların arasında karnım ağrıyana kadar böğürtlen yediğim, böcekleri korkmadan elime aldığım, dutları yıkamadan yediğim o günleri şimdi özlemle anıyorum. Sanki çocukluğumun en büyülü anları oralarda gizli.

Şimdi üç çocuk annesi bir okul öncesi eğitim uzmanıyım. Çocuklarım da benim gibi bir apartman dairesinde yaşıyorlar. Ancak benim yazları da olsa bulduğum o özgürlükten çok çok uzaklar. Yaşadığımız sitenin bahçesinde kurallarla çevrelenmiş bir şekilde 2-3 saat oyun oynayabildiklerinde onlar mutlu oluyor, ben de o günü iyi geçirilmiş bir gün sayıyorum. Ama hepsi bu kadar… Oysa ben onların doğayla gerçek bir bağ kurmasını isterdim. Doğanın sunduğu özgür ortamı, riskleri, çeşitliliği, esnekliği doyasıya yaşayabilsinler isterdim.

İşte bu sancılarla bir yıl önce çocuklarımın doğada daha fazla zaman geçirebilmesi, ekrandan uzak doğaya yakın olabilmeleri için açık hava oyun grupları düzenlemeye başladım. Önce klasik okul öncesi eğitim programımızı açık havada uygulamaya başladım. Orman pedagojisinden çok etkilendim. Zamanla doğa temelli eğitimin aslında bir yaşam tarzı olduğunu görüp hayatımızda da değişikler yaptık. Doğa temelli eğitim yaklaşımlarını inceleyip çocukların ihtiyaçları doğrultusunda programımıza ekledik. Kendi materyallerimi, etkinlik planlarımı hazırlarken, böyle bir siteyle bu materyalleri paylaşma imkanı buldum. Bu süreçte yolumun kesiştiği bir çok güzel insanla da bu hayalimi paylaşmanın mutluluğu tarifsiz. Henüz yolun başındayız. Öğreniyor, uyguluyor ve üretiyoruz. 

Sizler de bizimle aynı hayalleri paylaşıyorsanız, doğadan ilham alan, doğayla uyumlu çocuklar yetiştirmek istiyorsanız umarım bir gün yollarımız kesişir ve birlikte keşfeder, öğreniriz.

Zaman buldukça bu site üzerinden bazen etkinlik önerileri, bazen de doğa temelli eğitim ile ilgili anılarımızı paylaşıyor olacağım.

Siteyi hazırlamamda bana destek olan kardeşlerim Kevser ve Yasin Yılmaz’a sonsuz teşekkürlerimi buradan da iletmek istedim. İyi ki varsınız.

 

 

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir